Taekwondo was this year’s major sport producer of gold medals and Archery’s Charmaine Angela B. Villamor was the athlete with most medals as the Cordillera Administrative Region (CAR) contingent improved its ninth place finish last year to fourth place in a close battle that had to be decided on the silver and bronze counts.
See story: Palaro 2017: CAR fourth in total golds but lands sixth on inferior silver, bronze count
The jins were the most successful sport in this year’s competitions. The discipline accounted for nine of the delagation’s 26 golds, and 25 of the 68 total medals.
The elementary jins practically handled the bracket’s success as they accounted for seven of the 10 golds along with three silvers and three bronzes.
Rain B. Ramon led them with three golds. Gabriel Ivan S. Inacayand Khayla Kreanzzel B. Guinto added two each.
Their secondary counterparts garnered 12 medals that include seven silvers.
Meanwhile, Villamor paced the Secondary Division charge with four golds, two silvers and a bronze in archery. She led all medalists for both the most golds and medals category.
Woodpushers Samantha Glo Revita and Bea Mendoza joined her as the only multi-gold medalists of the secondary division with three golds each in women’s chess.
Villamor, Revita and Mendoza, combined, accounted for eight of the bracket’s 16 golds.
On the other hand, Jeremiah O. Hipol broke a long drought of medals for athletics with a very impressive 3-gold, 21-silver haul to led the elementary in total medals. Hipol gathered his medals in running competitions.
2017 Palarong Pambansa Gold Medalists | |
Athlete | Event/s |
ELEMENTARY | |
Jeremiah O. Hipol | Athletics – 400M Dash, 800M Dash, and 1500 run |
Rain B. Ramon | Taekwondo-Poomsae, Indiviual B, poomsea group, and Kyorugi category 4 |
Gabriel Ivan S. Inacay | Taekwondo-Poomsae, Indiviual A, and Poomsae, mixed pair |
Khayla Kreanzzel B. Guinto | Taekwondo-Poomsae, Indiviual A, and Poomsae, mixed pair |
Kayle Dreyshane R. Bulwayan | Taekwondo – Poomsae, Group |
Kamille Faith Revelina N. Calaycay | Taekwondo – Poomsae, Group |
Adrian Paul A. Yadao | Taekwondo – Poomsae, Group |
Joshua Aaron E. Erece, | Taekwondo – Poomsae, Group |
Mozart Rhyme O. Adviento | Taekwondo – Poomsae, Group |
SECONDARY | |
Charmaine B. Angela Villamor | Archery – 40 meters, 50 meters, 60 meters, and FITA Round |
Samantha Glo C. Revita | Chess – Standard individual, standard team, and blitz team. |
Bea B. Mendoza | Chess – Standard individual, standard team, and blitz team. |
Eza Rai C. Yalong | Arnis – Individual Likha Anyo single weapon |
Jhester Neil M. Pasicolan | Arnis – Anyo event individual espada y daga |
Laeia Simoune D. Soria | Taekwondo – Poomsae, group |
Chelsea Xen Tacay | Taekwondo – Poomsae, group |
Jessa M. Tumlayen | Taekwondo – Poomsae, group |
Liquiza E. Obas | Taekwondo – Kyorugi, middle wt |
Limuel K. Dalgo | Wrestling – 50 kgs |
Charlene N. Nagoy | Wushu – group b, 42 kgs |
Todwin L. Vincent Minas | Wushu – group b, 48 kgs |
Gedion Fred W. Padua | Wushu – group a, 52 kgs |
2017 Palarong Pambansa Silver Medalists | |
Athlete | Event/s |
ELEMENTARY | |
Khayla Kreanzzel B. Guinto | Taekwondo-Poomsae, Indiviual A, |
Gabriel Ivan S. Inacay | Taekwondo-Kyorugi category 2 |
John Edward Kyle O. Salao | Taekwondo-Kyorugi category 5 |
Jeremiah O. Hipol | 4×400 meter relay |
James Leann T. Poblete | 4×400 meter relay |
Kraven Kurt D. Carpio | 4×400 meter relay |
Roldan O. Oandasan | 4×400 meter relay |
SECONDARY | |
Charmaine B. Angela Villamor | Archery – olympic round, mixed team olympic round, Boys & Girls |
Roberto C. Calalo, Jr. | Archery-mixed team olympic, Boys & Girls |
Shanna Ruzzel W. Longan | Arnis – Anyo Team Single Weapon |
Angelyn A. Datuin | Arnis – Anyo Team Single Weapon |
Christine Mae C. Bartolome | Arnis – Anyo Team Single Weapon |
Elmer C. Manlapas | Arnis – Anyo Ind Double Weapon |
Chelsea Xen Tacay | Taekwondo – Poomsae, ind A |
Angel Louise C. Dy | Taekwondo – Poomsae, ind B |
Josea M. Dizon | Taekwondo – Kyorugi, bantam wt |
Aila Mathel B. Calip | Taekwondo – Kyorugi, welter wt |
Realis Lorena D. Tabiando | Taekwondo – Kyorugi, lt middle wt |
Khristian Daniel A. Mamitag | Taekwondo – Kyorugi, lt heavy wt |
Ellerson G. Langaoen | Wrestling – 54 kgs |
Arselyn L. Battatang | Wrestling – 48 kgs |
Colin John Banusan | Wushu – Group B, 42 kgs. |
Alvius S. Cordero, Jr. | Wushu – Group B, 56 kgs. |
By: ARMANDO M. BOLISLIS