Pangasinan Inter-Town/City Basketball Quarterfinals Update

LINGAYEN, Pangasinan—Teams Lingayen, Mangatarem, Sto. Tomas and Binmaley remained undefeated after three rounds of the quarterfinals of the 2nd Governor’s Cup Inter-Town/City Basketball Tournament on February 4, which was held simultaneously in two different venues, Narciso Ramos Sports and Civic Center (NRSCC) and Pozorrubio gym.

One of the four teams that bear a 3-0 (win-loss) scorecard, defending champion Binmaley is the lone team under Group A that has untarnished record, to date, defeating even its nemesis for the championship crown last year, Team Manaoag, in a close match on February 4 which ended with 92-83 final score. Binmaley also beat Mangaldan last January 28, 100-94 and Alaminos City on February 3, 73-60.

Meanwhile, Lingayen team of Group B has earlier defeated the equally-powerful cagers of Urdaneta City, 114-110, as well as Bautista and Bugallon, 106-81 and 93-69, respectively.

Mangatarem, on the other hand, have won via hairline against Bolinao, 83-82, Pozorrubio, 91-89, and Balungao, 107-102.

Wild card survivor Sto. Tomas team, also under Group B, hauled three wins against Balungao, 83-76, Calasiao, 107-95, and Pozorrubio, 91-84.

It can be recalled that the teams were grouped in two brackets — Group A and B for the quarterfinals. Group A is composed of the five top teams from the Central and Northern Conferences while Group B comprises the top five contingents from the Eastern and Western Conferences.

Teams from each group will have to play against each other on a round robin format. Quarterfinal games kicked off last January 28.

Team standings as of February 4:

GROUP A

 

Team                      Win                           Loss
Binmaley                     3                                 0
Manaoag                     2                                  1
Tayug                           2                                  1
Alaminos City             2                                  1
Malasiqui                     2                                  1
Mangaldan                  2                                   1
Bayambang                 2                                   1
Sual                              0                                  3
Asingan                        0                                  3
Umingan                      0                                  3

 GROUP B

Lingayen                      3                                 0
Sto. Tomas                  3                                  0
Mangatarem               3                                  0
Bautista                        2                                  1
Urdaneta City              2                                  1
Calasiao                        1                                  2
Bolinao                         1                                  2
Bugallon                      0                                  3
Pozorrubio                  0                                  3
Balungao                     0                                  3

Schedule of the next match-ups:

 Group A– Venue: Tayug gym

Date: February 10

8:30AM- Umingan vs Asingan
10AM- Malasiqui vs Binmaley
11:30AM- Manaoag vs Sual
1PM- Mangaldan vs Alaminos City
2:30PM- Tayug vs Bayambang

February 11 (same venue)

8:30AM- Malasiqui vs Manaoag
10AM- Bayambang vs Mangaldan
11:30AM- Sual vs Umingan
1PM- Alaminos City vs Asingan
2:30PM- Binmaley vs Tayug

Group B– Venue: Urdaneta City gym

Date: February 10

8:30AM- Lingayen vs Sto. Tomas
10AM- Bugallon vs Bautista
11:30AM- Pozorrubio vs Bolinao
1PM- Mangatarem vs Calasiao
2:30PM- Balungao vs Urdaneta City

February 11 (same venue)
8:30AM- Pozorrubio vs Lingayen
10AM- Bolinao vs Bautista
11:30AM- Balungao vs Bugallon
1PM- Urdaneta City vs Calasiao
2:30PM- Sto. Tomas vs Mangatarem

(Ruby R. Bernardino)

 

 

 

 

 

 

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*

code