BAGUIO CITY- Jefrey Tiago and Charlotte Libawen led the seasoned muscles that bloomed center stage of the Baguio Convention Center during the recently concluded “Mr. Panagbenga And Ms. Physique” muscle showdown last February 24, 2017 at as part of the 2017 Panagbenga celebrations .
Tiago, representing Optimus Gym of La Trinidad Benguet, bagged the overall championship of the musclemen showdown participated by bodybuilding enthusiasts from Baguio City and nearby provinces who show-off their toned muscles and physique. He was also pronounced as the best in the open weight category. On the other hand, Libawen of Bauko, Mountain Province brought home the Ms. Fitness championship trophy.
Over a hundred men and women participants competed in the bodybuilding tilt in five weight categories namely: Novice division-which was open to beginners, Flyweight division-for 132 lbs. and below, Bantam weight division-for 133 lbs. – 143 lbs., Light weight division-from 144 lbs.-154 lbs. and the open weight division from 155 lbs. and above weight category.
Adding to the competition’s colour was the Open Women’s Physique Division that showed women bodybuilders their physique in perfect condition and the Physique Division that was open to all categories for participation.
Division Champions in the competition were given Php 10,000 cash, wood carved trophy, gift packs and bodybuilding supplements, 2nd place winners received Php 5,000.00 cash, wood carved trophies and gift packs, 3rd place winners had Php 3,000.00 cash, wood carved trophies and gift packs while the 4th – 6th place winners received Php 1,000.00 each, wood carved trophies and gift packs.
Tiago and Libawen got the biggest haul of Php 30,000.00 cash, 5ft. Wood carved trophy, gift packs and gift certificates, plus a gym equipment from Ensayo Gym Equipments. All participating bodybuilding enthusiasts were also received musclemate sports gear trunks and T-shirts upon registration.
The open invitational bodybuilding championship organized and presented by the United Bodybuilders of Northern Luzon (UBNLI) under the stewardship of UBNLI president, Engr. Troy A. Mencio and the Baguio Flower Festival Foundation Inc. (BFFFI) was in cooperation with local fitness gyms. The organizers was also joined by program sponsors: Ensayo Gym Equipments, Gardenia, Nutraway Systems Inc., Solane LPG, Protan, SH supplements, Swollen panda, and Musclemate sports gear.
Men’s Physique Division | ||||
Champion – Renz Alimorong – Baguio Fitness Center, B.C. | ||||
2nd Place – Jerome Valenton – Endless Gym, B.C. | ||||
3rd Place – JM Maharjan – JDU Gym, B.C. | ||||
4th Place – Christopher Almeda – Muscleaneous Gym, B.C. | ||||
5th Place – Resty Patten – EZER Gym, B.C. | ||||
6th Place – Sonny Benito Realfit & Highlander Gym, La Trinidad |
Novice Division | ||||
Champion – Joe Pette Cabato – Narvacan Gym, Narvacan,IS. | ||||
2nd Place – Clinton L. Epi,- EXER Gym, LTB | ||||
3rd Place – Archie Faustino – Diamond Gym, Isabela | ||||
4th Place – Vilmor Camuada – Dico Baxx Gym, San Fabian, Pang. | ||||
5th Place – Victor Tagui-ing – Titan Fitness Gym, B.C. | ||||
6th Place – Kieran Coilan Aben – Builders Gym, B.C. |
Flyweight Division | ||||
Champion – Arthur Manungod – NCH Gym, B.C. | ||||
2nd Place – Jerson Malecdan – Iron Master Gym, B.C. | ||||
3rd Place – Jun Benito – Real Fit Gym, LTB | ||||
4th Place – Jones Lao-Ay -Furukawa Fitness Gym, LTB | ||||
5th Place – Junaris Sino Cruz – Iron Master Gym, B.C. | ||||
6th Place – Trevor Colar – Muscleaneous Gym, B.C. |
Bantam Weight Division | ||||
Champion – Ruben Abuan – B.F.C. Gym, B.C. | ||||
2nd Place- ElJul Camunay – Bodyfit Gym, Caloocan City | ||||
3rd Place – Rico Dongpol – Furukawa Gym, LTB | ||||
4th Place – Renante Edoc – Furukawa Gym, LTB | ||||
5th Place – Walter Pugui-Es – Phoenix Gym, B.C. | ||||
6th Place – Christopher Almeda – Muscleneous Gym, B.C. |
Light Weight Division | ||||
Champion – Nover Pogpon- Muscleneous Gym, B.C. | ||||
2nd Place – Marlon Estrada – Hard Rock, Manaoag, Pang. | ||||
3rd Place – Gouan Arlalejo – Sterling Gym, Quezon City | ||||
4th Place – Rodolfo Lato Jr. – Sports District, Makati | ||||
5th Place – Sonny Benito – Highlander Gym, LTB | ||||
6th Place – Alex Delos Reyes – Fitness Edge, Quezon City |
Open-Weight Division | ||||
Champion- Jefrey Tiago – Optimus Gym, LTB | ||||
2nd Place – Ariel Surat – Village Sports Club, Paranaque City | ||||
3rd Place – Michael Lent Dadat – Trojans Gym, B.C. | ||||
4th Place – Edward Balabag – Furukawa, LTB | ||||
5th Place – Edmund Latawed – Furukawa, LTB | ||||
6th Place – Domz Agasen – Furukawa, LTB |
Ms. Physique Division (Womens) | ||||
Champion – Charlotte Libawen – Bauko, Mt. Province | ||||
2nd Place – Mylene Eugenio – Tauruz Gym, Kias-PMA | ||||
3rd Place – Mary Zian Bagyan – Mix Fitness Center & Builders Gym, B.C. | ||||
4th Place – Michelle Paula Gonzales – QJS Power House Gym, Pampanga | ||||
5th Place – Christine Constantino – Tauruz Gym, B.C. | ||||
6th Place – Drina-Rose Decano – AMA-Itogon, Benguet |
By: BOBBY VINLUAN