Results, Team standings, and Schedules for the 12th YMCA Cup – Invitational Basketball Tournament (By: Bobby Vinluan):
12th YMCA Cup-Invitational | |||
Bracket Y Team Standings | |||
August 17, 2016 | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Golden Pine Hotel | 4 | 3 | 1 |
ROC | 4 | 3 | 1 |
GWE | 5 | 3 | 2 |
Basketball Stars | 4 | 1 | 3 |
Filambri/BBP@CBI | 5 | 1 | 4 |
12th YMCA Cup-Invitational | |||
Bracket M Team Standings | |||
August 17, 2016 | |||
Teams | GP | Win | Loss |
BWD-A | 3 | 3 | 0 |
PMB-AGRO / Chalpin Builders | 3 | 2 | 1 |
Joyrich construction | 3 | 2 | 1 |
Ballers Bloopers | 3 | 2 | 1 |
Viscor | 3 | 1 | 2 |
Jinx | 3 | 1 | 2 |
Town’s Pizza | 3 | 1 | 2 |
AI-Pearl | 3 | 0 | 3 |
12th YMCA Cup-Invitational | |||
Bracket C Team Standings | |||
August 17, 2016 | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Total Excellium | 4 | 3 | 1 |
Spades | 4 | 3 | 1 |
Spartans | 5 | 3 | 2 |
Inatech | 5 | 3 | 2 |
Kuya Ponz | 4 | 2 | 2 |
Bodybuilding Club | 4 | 2 | 2 |
Dream Catcher | 4 | 1 | 3 |
Knights | 4 | 0 | 4 |
12th YMCA Cup-Invitational | |||
Bracket A, Group A Team Standings | |||
August 17, 2016 | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Supreme | 4 | 4 | 0 |
ROC-B | 5 | 4 | 1 |
Team Arciaga | 4 | 3 | 1 |
BWD-B | 4 | 2 | 2 |
Wesleyan B-Ball Team | 4 | 2 | 2 |
Team Buguias | 4 | 1 | 3 |
Basketball RS | 5 | 1 | 4 |
Dos Ribos | 4 | 0 | 4 |
12th YMCA Cup-Invitational | |||
Bracket A, Group B Team Standings | |||
August 17, 2016 | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Falcons | 5 | 5 | 0 |
50’s Diner | 4 | 3 | 1 |
Mommy la Restaurant | 5 | 3 | 2 |
Machinists | 4 | 2 | 2 |
Suntrust | 4 | 2 | 2 |
UPCB | 4 | 2 | 2 |
King Louise Flower Shop | 4 | 0 | 4 |
Team YMCA | 4 | 0 | 4 |
Schedule of Games:
Aug 19, Fri:
5:30PM (Y) ROC vs Golden Pine Hotel;
7:00 (M) Jinx vs Town’s Pizza;
8:30 (AB) Machinists vs 50’s Diners.
Aug 21, Sun:
1:00PM (Y) Basketball Stars vs Golden Pine Hotel;
2:30 (M) BWD-A vs Joyrich Construction;
4:00 (C) Knights vs Bodybuilding Club.
Aug 22, Mon:
5:30PM (AA) BWD-B vs Team Arciaga;
7:00 (AB) UPCB vs KLFC;
8:30 (C) Total Excellium vs Spades.
Aug 24, Wed:
5:30PM (AA) Supreme vs Wesleyan;
7:00 (AB) Team YMCA vs Falcons;
8:30 (C) Kuya Ponz vs Spartans.
Aug 26, Fri:
5:30PM (Y) ROC vs Filambri/BBP@CBI;
7:00 (M) PMB-Agro vs Ballers Bloopers;
8:30 (C) Dream Catcher vs Bodybuilding Club.
Results of Previous games:
Aug 17, Wed:
(AB) Falcons 76, Mommy La Restaurant 59;
(AA) ROC 107, Basketball Club 84;
(C) Inatech 81, Spartans 80.
Aug 12, Fri:
(Y) GWE 109, Filambri/BBP@CBI 99;
(M) Ballers Bloopers 110, VISCOR 86;
(AA) Supreme 83, Basketball Club 67.
Aug 10, Wed:
(A,Grp A) ROC 78, Dos Ribos 62;
(A, Grp. B) 50’s Diners defeated King Louise by default;
(C) Bodybuilding Club 87, Spades 85.
Aug 08, Mon:
(A, Grp B) Falcons 99, Machinists 83;
(A, Grp A) Arciaga 76, Buguias 71;
(C) Total Excellium defeated Spartans by default.
Aug 07, Sun:
(M) Joyrich Construction 97, AI-Pearl 89;
(Y) Golden Pine Hotel 116, GWE 114;
(A, Grp B) UPCB 85, Suntrust 83.
Aug 5, Fri:
(C) Dream Catcher 95, Knights 82;
(M) Town’s Pizza 85, PMB Agro 77;
(Y) ROC 116, Basketball Stars 97.
Aug 3, Wed:
(A, Group A) Wesleyan 74, Basketball Club 59;
(A, Group B) Mommy La Restaurant 75, Team YMCA 60;
(C) Kuya Ponz 75, Inatech 69;
Aug 1, Mon:
(A, Group B) Falcons 112, King Louis Flower Shop 100;
(A, Group A) Supreme 80, BWD-B 69;
(C) Spartans 93, Body Building Club 71.
July 31, Sun:
(Y) Basketball Stars 109, GWE 96;
(M) BWD-A 96, Jinx 82;
(A,Group A) ROC-B 96, Team Arciaga 57.
By: BOBBY VINLUAN.