Schedules (La Trinidad Municipal Gym):
Dec 1, Fri: 5:30PM (J) Emissaries vs Solid Sinipians; 7:00 (35Up) Isaiah 7:14 Bulldogs vs Kapangan Sons; 8:30 (J) Isaac vs Stunners.
Dec 2, Sat: 2:30PM (35Up, Inter-Barangay) Balili vs Pico; 4:00 (35Up, Inter-Barangay-Game 2) Poblacion vs Cruz; 5:30 (D) Isaiah 7:14 Bulldogs vs Motocure; 7:00 (D) Isaac vs Adrylle Khan.
Bracket D Team Standings | |||
November 11, 2017 | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Isaac | 5 | 4 | 1 |
Isaiah 7:14 Bulldogs | 4 | 3 | 1 |
Adrylle Khan | 5 | 2 | 3 |
Motocure | 6 | 1 | 5 |
Bracket F Team Standings | |||
End of Eliminations | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Isaac | 7 | 7 | 0 |
Pocna | 7 | 6 | 1 |
Happy Homes | 7 | 4 | 3 |
PROCOR | 7 | 4 | 3 |
Bryan | 7 | 3 | 4 |
Wiseprint | 7 | 3 | 4 |
Tewtew Boys | 7 | 1 | 6 |
Airbag | 7 | 0 | 7 |
Bracket F Playoff Round | ||||
Quarterfinals | ||||
Series 1: | ||||
Happy Homes (3) vs Wiseprint (6) | ||||
Series 2: | ||||
PRODCOR (4) vs Bryan (5) | ||||
Series 3: | ||||
Series 1 winner vs Series 2 winner | ||||
Semifinals | ||||
Pocna (2) vs Quarterfinal winner | ||||
*Pocna with twice to bea advantage | ||||
Championship: | ||||
Isaac (1) vs Semis winner |
Bracket G Team Standings | |||
November 11, 2017 | |||
Teams | GP | Win | Loss |
DRJ | 9 | 7 | 2 |
K11 | 9 | 7 | 2 |
Floor Center | 9 | 6 | 3 |
Sound J | 9 | 6 | 3 |
Van For Hire | 9 | 5 | 4 |
Kath Kiel | 9 | 5 | 4 |
Brothers | 9 | 4 | 5 |
Isaac | 8 | 3 | 5 |
Truant | 8 | 1 | 7 |
Slashers | 9 | 0 | 9 |
Bracket H Team Standings | |||
November 11, 2017 | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Kabado | 9 | 7 | 2 |
Traders | 9 | 7 | 2 |
Tropazz | 9 | 7 | 2 |
Agro Tiger | 9 | 6 | 3 |
LTMPS | 9 | 6 | 3 |
Pinesvet/Petreasure | 9 | 4 | 5 |
Motocure | 8 | 2 | 6 |
Poblacion | 8 | 2 | 6 |
GKB | 9 | 2 | 7 |
SOCO | 9 | 1 | 8 |
Bracket I Team Standings | |||
End of Eliminations | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Water Philippines | 9 | 9 | 0 |
Sadiq | 9 | 7 | 2 |
Agi-Kabayan | 9 | 6 | 3 |
RFSO-15 | 9 | 6 | 3 |
Psalms 46:1 | 9 | 5 | 4 |
Wesleyan | 9 | 5 | 4 |
BED I Pavers | 9 | 4 | 5 |
Unity | 9 | 2 | 7 |
Boystown | 9 | 1 | 8 |
Bontons Tailoring | 9 | 0 | 9 |
Bracket I Playoff Round | ||||
Quarterfinals | ||||
Agi-Kabayan (3) vs RFSO-15 (4) | ||||
Semifinals | ||||
Sadiq (2) vs Quarterfinal winner | ||||
*Sadiq with twice to bea advantage | ||||
Championship: | ||||
Water Philippines (1) vs Semis winner |
Bracket J Team Standings | |||
November 11, 2017 | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Isaac | 7 | 6 | 1 |
Emissaries | 7 | 6 | 1 |
Solid Sinipians | 7 | 5 | 2 |
Stunners | 6 | 4 | 2 |
Halsema Route 51 | 7 | 4 | 3 |
Builders | 8 | 4 | 4 |
RBT Sweetpeas | 8 | 3 | 5 |
Muslim Brothers | 7 | 2 | 5 |
Basketboleros | 8 | 2 | 6 |
Jama’ah | 7 | 0 | 7 |
35Up Team Standings | |||
November 11, 2017 | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Isaac | 7 | 6 | 1 |
Isaiah 7:14 Bulldogs | 7 | 6 | 1 |
Kapangan Sons | 8 | 3 | 5 |
Adrylle Khan | 7 | 2 | 5 |
Brother Selection | 7 | 1 | 6 |
40s Team Standings | |||
End of Eliminations | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Isaac | 8 | 6 | 2 |
Merry Heart Construction | 8 | 6 | 2 |
Isaiah 7:14 | 8 | 5 | 3 |
Amigos | 8 | 3 | 5 |
Contractors | 8 | 0 | 8 |
12Under Inter-Brarangay | |||
End of Eliminations | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Poblacion Spartans | 8 | 8 | 0 |
Puguis | 8 | 6 | 2 |
Camp Dangwa | 8 | 3 | 5 |
Warriors | 8 | 2 | 6 |
Central School | 8 | 1 | 7 |
12 Under Inter-Brgy Playoff Round | ||||
Quarterfinals | ||||
Camp Dangwa (3) vs Warriors (4) | ||||
Semifinals | ||||
Puguis (2) vs Quarterfinal winner | ||||
*Puguis with twice to bea advantage | ||||
Championship: | ||||
Spartans (1) vs Semis winner |
16Under Inter-Brarangay | |||
End of Eliminations | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Poblacion | 6 | 5 | 1 |
Puguis | 6 | 4 | 2 |
Camp Dangwa | 6 | 3 | 3 |
Pico | 6 | 0 | 6 |
35Up Inter-Brarangay | |||
November 11, 2017 | |||
Teams | GP | Win | Loss |
Balili | 6 | 5 | 1 |
Poblacion | 6 | 5 | 1 |
Pico | 7 | 5 | 2 |
Cruz | 7 | 5 | 2 |
Puguis | 7 | 4 | 3 |
Camp Dangwa | 6 | 3 | 3 |
Careo | 7 | 2 | 5 |
Betag | 6 | 1 | 6 |
Muslim Brothers | 7 | 0 | 7 |
Results of previous games:
Puguis outlasts Muslim Brothers in LLT Cup Elims
Nov 11, Sat (La Trinidad Municipal Gym):
(35Up) Cruz 92, Camp Dangwa 90;
(35Up) Poblacion 98, Pico 78;
(J) RBT Sweetpeas 68, Basketboleros.
Nov 10, Fri (La Trinidad Municipal Gym):
(F) Isaac 98, Bryan 76 ;
(35Up) Adrylle Khan 72, Kapangan Sons 68;
(J) Halsema Route 51 94, Solid Sinipians 86.
Nov 9, Thu (La Trinidad Municipal Gym):
(D) Isaiah 7:14 Bulldogs 96, Motocure 94.
Nov 8, Wed (La Trinidad Municipal Gym):
(G) Sound J 87, DRJ 78;
(40s) Isaiah 7:14 Bulldogs 87, Merry Heart Construction 83;
(J) Emissaries 66, Builders 64.
Nov 7, Tue (La Trinidad Municipal Gym):
(40s) Isaac 68, Amigos 57.
Nov 6, Mon (La Trinidad Municipal Gym):
(I) Water Philippines 91, Sadiq 86;
(G) Brothers 101, Isaac 85;
(G) K11 78, Kath Kiel 70;
(F) Happy Homes defeated PROCOR by forfeiture.
Nov 3, Fri (La Trinidad Municipal Gym):
(G) DRJ 88, Van 4 Hire 79;
(F) Pocna defeated Tewtew Boys by forfeiture.
Nov 2, Thu (La Trinidad Municipal Gym):
(H) Traders 85, Pinesvet/Petreasure 64;
(35Up) Kapangan Sons 86, Brothers Selection 80;
(J) Halsema Route 51 87, Basketboleros 51.
Oct 29, Sun (La Trinidad Municipal Gym):
(H) Agro Tiger 85, Tropazz 68;
(H) Poblacion defeated SOCO by forfeiture;
(H) LTMPS 98, Pinesvet/Petreasure 93;
(J) Isaac defeated Emissaries by forfeiture;
(G) DRJ 88, K11 71;
(F) Isaac 95, Wiseprint 69;
(G) Van 4 Hire 77, Truant 71;
(J) Stunners 81, RBT Sweetpeas 70.
Oct 28, Sat (La Trinidad Municipal Gym):
(J) Builders 51, Jam’ah 34;
(J) Basketboleros defeated Muslim Brothers by forfeiture;
(I) Psalm 46:1 76, Boystown 43;
(35Up) Cruz 96, Puguis 95 OT;
(35Up) Pico vs Poblacion was cancelled.
Oct 27, Fri (La Trinidad Municipal Gym):
(35Up) Brothers Selection 98, Adrylle Khan 95;
(40s) Isaiah 7:14 Bulldogs 75, Isaac 64;
(H) Kabado 79, Motocure 56.
Oct 26, Thu (La Trinidad Municipal Gym):
(D) Motocure 117, Adrylle Khan 112.
Oct 25, Wed (La Trinidad Municipal Gym):
(35Up) Isaiah 7:14 Bulldogs 101, Isaac 92;
(40s) Merry Heart Construction 75, Amigos 68.
Oct 24, Tue (La Trinidad Municipal Gym):
(G) Floor Center 83, Sound J 71.
Oct 23, Mon (La Trinidad Municipal Gym):
(I) Sadiq 73, Wesleyan 69;
(G) Brothers 106, Kath Kiel 97;
(I) Agi-Kabayan 83, RFSO-15 63.
Oct 22, Sun (La Trinidad Municipal Gym):
(J) Solid Sinipians 116, Isaac 110;
(F) Pocna 89, Happy Homes 83;
(J) Halsema Route 51 78, RBT Sweetpeas 55.
Oct 19, Thu (La Trinidad Municipal Gym):
(35Up) Isaiah 7:14 130, Brothers Selection 77.
Oct 18, Wed (La Trinidad Municipal Gym):
(35Up) Isaac 89, Kapangan Sons 82;
(F) Pocna 87, Bryan 81;
(G) K11 84, Van 4 Hire 63.
Oct 17, Tue (La Trinidad Municipal Gym):
(G) Brothers 78, Truant 66.
Oct 16, Mon (La Trinidad Municipal Gym):
(I) Unity 75, Boystown 55;
(J) Emissaries 83, Jama’ah 37;
(J) Isaac 111, Basketboleros 37;
(I) Water Philippines 94, Wesleyan 83;
(40s) Isaiah 7:14 Bulldogs 83, Amigos 70;
(J) Builders 80, Muslim Brothers 72.
Oct 15, Sun (La Trinidad Municipal Gym):
(J) Emissaries defeated Halsema Route 51 by forfeiture;
(J) Builders 77, Basketboleros 58;
(J) Solid Sinipians 83, Stunners 70;
(J) RBT Sweetpeas 70, Jama’ah 41.
Oct 14, Sat (La Trinidad Municipal Gym):
(12Under) Camp Dangwa defeated Warriors by forfeiture;
(16Under) Puguis 81, Pico 53;
(35Up) Balili 89, Muslim Brothers 69.
Oct 13, Fri (La Trinidad Municipal Gym):
(G) K11 86, Isaac 78;
(35Up) Isaac defeated Adrylle Khan by forfeiture;
(H) Kabado 87, Pinesvet/Petreasure 81.
Oct 12, Thu (La Trinidad Municipal Gym):
(F) PROCOR 95, Wiseprint 93.
Oct 11, Wed (La Trinidad Municipal Gym):
(35Up) Isaiah 7:14 Bulldogs 114 Kapangan Sons 91;
(D) Isaac 129, Adrylle Khan 99;
(G) Kath Kiel 101, Isaac 95.
Oct 10, Tue (La Trinidad Municipal Gym):
(G) DRJ 76, Truant 74.
Oct 9, Mon (La Trinidad Municipal Gym):
(J) Solid Sinipians 77, Basketboleros 43;
(40s) Isaac 112, Merry Hearts Construction 92;
(H) Agro Tiger-Careo 70, Motocure 62.
Oct 6, Fri (La Trinidad Municipal Gym):
(40s) Contractors forfeits all their games.
Oct 5, Thu (La Trinidad Municipal Gym):
(F) Isaac 106, Airbag 59.
Oct 4, Wed (La Trinidad Municipal Gym):
(H) Traders 90, LTMPS 89;
(G) K11 110, Brothers 99;
(G) Sound J 81Truant 72.
Oct 3, Tue (La Trinidad Municipal Gym):
(H) Tropazz 107, SOCO 69.
Oct 2, Mon (La Trinidad Municipal Gym):
(J) Halsema Route 51 74, Stunners 57;
(40s) Isaac 96, Isaiah 7:14 Bulldogs 75;
(40s) Merry Hearts Construction 75, Amigos 73, OT.
Oct 1, Sun (La Trinidad Municipal Gym):
(J) Muslim Brothers 73, Jama’ah 61;
(J) Emmissaries 73, Basketboleros 53;
(16 Under) Poblacion 120, Pico 76;
(35Up) Cruz 86, Poblacion 77;
(35Up) Puguis defeated Betag by forfeiture;
(J) Solid Sinipians 63, Builders 48;
(H) Motocure 74, GKB 57;
(D) Isaac 87, Motocure 65;
(J) Isaac 98, RBT Sweetpeas 61.
Sep 30, Sat (La Trinidad Municipal Gym):
(12Under) Spartans 52, Camp Dangwa 24;
(12Under) Puguis 36, Warriors 26;
(16 Under) Camp Dangwa defeated Puguis by forfeiture;
*(12Under) Central School forfeits all its remaining game against Spartans, Puguis, Camp Dangwa and Warriors.
Sep 29, Fri (La Trinidad Municipal Gym):
(35Up) Isaiah 7:14 Bulldogs 107, Brothers Selection 69;
(35Up) Isaac 115, Adrylle Khan 106;
(H) Kabado 81, Poblacion 59.
Sep 28, Thu (La Trinidad Municipal Gym):
(I) Sadiq 71, DPWH Pavers 70.
Sep 27, Wed (La Trinidad Municipal Gym):
(G) DRJ 105, Brothers 98;
(D) Adrylle Khan 100 Isaiah 7:14 Bulldogs 104,;
(H) Pinesvet/Petreasure 83, Agro Tiger 78.
Sep 26, Tue (La Trinidad Municipal Gym):
(I) Psalms 46:1 78, Unity 68;
Sep 25, Mon (La Trinidad Municipal Gym):
(I) RFSO-15 63, Wesleyan 60;
(G) Kath Kiel 89, Truant 78;
(F) Pocna 92, Airbag 64.
Sep 24, Sun (La Trinidad Municipal Gym):
(12 Under) Spartans 40, Warriors 30;
(12Under) Puguis 42, Camp Dangwa 40;
(16Under) Camp Dangwa 60, Pico 35;
(16Under) Puguis 82, Poblacion 68;
(G) Van 4 Hire 90, Brothers 77;
(G) Isaac 94, Sound J 77;
(F) Happy Homes 91, Tewtew Boys 80;
(J) RBT Sweet Peas 81, Muslim Brothers 64.
Sep 22, Fri (La Trinidad Municipal Gym):
(J) Emissaries 83, Solid Sinipians 64;
(35Up) Isaiah 7:14 Bulldogs 114, Adrylle Khan 94;
(G) K11 94, Truant 74.
Sep 21, Thu (La Trinidad Municipal Gym):
(35Up) Pico defeated Muslim Brothers by forfeiture;
(I) Sadiq 80, Boystown Speas 76;
(35Up) Balili 85, Betag 63;
(J) Basketboleros 62, Jama’ah 57.
Sep 20, Wed (La Trinidad Municipal Gym):
(J) Stunners 89, Builders 86;
(D) Isaac 102, Isaiah 7:14 Bulldogs 95;
(I) Water Philippines 88, Agi-Kabayan 68.
Sep 19, Tue (La Trinidad Municipal Gym):
(G) Floor Center 94, Isaac 85.
Sep 18, Mon (La Trinidad Municipal Gym):
(35Up) Isaac 107, Kapangan Sons 85;
(F) PROCOR 95, Bryan 87;
(F) Wiseprint 89, Tewtew Boys 65.
Sep 17, Sun (La Trinidad Municipal Gym):
(H) LTMPS 103, Kabado 94;
(H) Agro Tiger defeated SOCO by forfeiture.
Sep 15, Fri (La Trinidad Municipal Gym):
(40s) Isaac 85, Amigos 78;
(40s) Merry Heart Construction 95, Isaiah 7:14 Bulldogs 86;
(F) PROCOR 96, Airbag 69.
Sep 14, Thu (La Trinidad Municipal Gym):
(G) DRJ 92, Kath Kiel 89;
(F) Isaac 97, Pocna 92;
(H) Pinesvet/Petreasure 80, GKB 58.
Sep 13, Wed (La Trinidad Municipal Gym):
(J) Isaac 114, Jama’ah 44.
Sep 12, Tue (La Trinidad Municipal Gym):
(G) Truant 94, Floor Center 84.
Sep 11, Mon (La Trinidad Municipal Gym):
(35Up) Isaac 99, Isaiah 7:14 Bulldogs 89;
(D) Isaac 115, Motocure 110;
(H) Traders 81, Motocure 75.
Sep 10, Sun (La Trinidad Municipal Gym):
(I) Agi-Kabayan 70, Bonton Tailoring 53;
(H) Kabado 82, Tropazz 63;
(J) Solid Sinipians 83, Muslim Brothers 76;
(J) Stunners 72, Jama’ah 30;
(G) Kath Kiel 85, Sound J 78;
(J) Emissaries 83, RBT Warriors 70.
Sep 9, Sat (La Trinidad Municipal Gym):
(35Up) Puguis 82, Muslim Brothers 70;
(35Up) Cruz 69, Careo 64;
(35Up) Pico 97, Betag 78;
(I) Pavers/DPWH 73, Unity 49.
Sep 8, Fri (La Trinidad Municipal Gym):
(H) LTMPS 53, GKB 32;
(40s) Amigos 94, Isaiah 7:14 Bulldogs 84;
(F) Tewtew Boys 89, Airbag 74.
Sep 7, Thu La Trinidad Municipal Gym:
(J) Isaac 80, Halsema Route 51 70.
Sep 6, Wed La Trinidad Municipal Gym:
(35Up) Isaiah 7:14 Bulldogs 103, Kapangan Sons 84;
(F) Bryan 87, Wiseprint 82;
(I) RFSO-15 75, Boystown Speas 61.
Sep 5, Tue La Trinidad Municipal Gym:
(G) Floor Center 75, DRJ 66.
Sep 3, Sun La Trinidad Municipal Gym:
(H) Agro Tiger 66, Poblacion 60;
(I) Psalm 46:1 70, Bonton Trading 34;
(J) Stunners 73, Muslim Brothers 68;
(F) Isaac 97, Happy Homes 73;
(35Up) Adrylle Khan 107, Brothers Selection 84;
(40s) Amigos defeated the Contractors by forfeiture;
(J) Builders 74, RBT Warriors 72.
Sep 2, Sat La Trinidad Municipal Gym:
(12under) Camp Dangwa 28, Warriors 21;
(12under) Spartans 46, Puguis 43;
(16under) Poblacion 65, Camp Dangwa 46;
(35Up) Puguis 87, Balili 77.
Sep 1, Fri La Trinidad Municipal Gym:
(H) Kabado 78, GKB 65;
(I) Wesleyan 85, Unity 74;
(40s) Merry Heart Construction 99, Isaac 92;
(D) Isaiah 7:14 Bulldogs 99, Motocure 94;
(H) Pinevet/Petreasure 100, Motocure 96, OT.
Aug 31, Thu, La Trinidad Municipal Gym:
(I) Agi-Kabayan 83, Sadiq 69.
Aug 30, Wed, La Trinidad Municipal Gym: (Scheduled games were cancelled due to unavoidable circumstances.)
6:00PM (40s) Isaac vs Mary Heart Construction;
7:15 (35Up) Isaiah 7:14 Bulldgos vs Kapangan Sons;
8:30 (I) Unity vs Wesleyans.
Aug 29, Tue, La Trinidad Municipal Gym:
(G) K11 88, Floor Center 74.
Aug 28, Mon, La Trinidad Municipal Gym:
(H) Tropazz 84, LTMPS 76;
(D) Adrylle Khan 121, Isaac 99;
(I) Pavers/DPWH 88, Boystwon Speas 69.
Aug 27, Sun, La Trinidad Municipal Gym:
(I) Water Philippines 80, Bonton Tailoring 58;
(H) Kabado 73, AgroTiger 55;
(H) GKB 68, Traders 63;
(H) PinesVet/Petreasure 74, SOCO 67;
(G) Isaac 108, Van 4 Hire 80;
(F) Isaac 116, PROCOR 98;
(F) Pocna 108, Wiseprint 80;
(J) Muslim Brothers 83, Route 51 75, OT.
Aug 26, Sat, La Trinidad Municipal Gym:
(35Up) Balili 80, Camp Dangwa 67;
(35Up) Pico 93, Cruz 88;
(35Up) Poblacion 79, Betag 75;
(35Up) Careo 82, Muslim Brothers 60.
Aug 25, Fri, La Trinidad Municipal Gym:
(G) Sound J 81, K11 73;
(35Up) Kapangan Sons 70, Adrylle Khan 69;
(F) Bryan 77, Tewtew Boys 67.
Aug 24, Thu, La Trinidad Municipal Gym:
(35Up) Isaac 93, Brothers Selection 78.
Aug 22, Tue, La Trinidad Municipal Gym:
(G) Floor Center/Fridays 79, Brothers 75;
(I) Water Philippines 84, Unity 62.
Aug 20, Sun, La Trinidad Municipal Gym:
(I) Pavers/DPWH 77, Agi-Kabayan 65;
(I) Sadiq 91, Psalm 46:1 76;
(F) Happy Homes 90, Airbag 71.
Aug 19, Sat La Trinidad Municipal Gym:
(12Under) Central School defeated the Warriors by forfeiture;
(35Up) Poblacion 88, Careo 73;
(35Up) Balili 95, Cruz 80;
(H) Kabado 88, Traders 81;
(H) LTMPS 89, Poblacion 71;
(J) Isaac 101, Builders 62;
(G) Van 4 Hire 104, Kath Kiel 90;
(H) Motocure 96, SOCO 68.
Aug 18, Fri, La Trinidad Municipal Gym:
(H) Agro Tiger 79, GKB 57;
(D) Adrylle Khan 115, Motocure 107;
(I) Wesleyan 104, Boystown Speas 60.
Aug 17, Thu, La Trinidad Municipal Gym:
(H) Tropazz 103, Pinesvet/Petreasure 88;
(G) DRJ 104, Isaac 89;
(F) Isaac 115, Tewtew Boys 46.
Aug 11, Fri, La Trinidad Municipal Gym:
(H) Tropazz 88, Poblacion 81.
Aug 10, Thu, La Trinidad Municipal Gym:
(F) Legalized Baguio-Wiseprint 81, Airbag 63.
Jul 8, Sat, La Trinidad Municipal Gym:
(11Under-IB) Poblacion Spartans 55, Puguis 34;
(35Up-IB) Puguis 82, Careo 75;
(I) Wesleyan 85, Bonton Tailoring 48;
(I) Psalms 46:1 78, BED I Pavers 74;
(I) RFSO-15 81, Unity 57.
By ARMANDO M. BOLISLIS With reports from DENVER MELCHOR.